Właściwe podejście może mieć decydujący wpływ na sukces twojego biznesu. Tworząc plan długoterminowy warto wiedzieć, gdzie znajdują się słabe punkty, a także o tym, które filozofie biznesowe lepiej sprawdzają się w jakich branżach. Dlatego stworzenie silnej grupy współpracowników i mentorów jest tak ważne dla liderów: Umiejętność spojrzenia z zewnątrz lub rozmowa z kimś, kto już stanął w obliczu podobnego błędu, może być tym, co uratuje cię przed porażką i doprowadzi do sukcesu.

Oznacza to, że musisz mieć uszy i oczy zwrócone w stronę tych, którzy zadbają o Twój najlepszy interes. Dobry mentor może zaoferować zachętę lub naganę tam, gdzie jest to konieczne – oraz doradztwo na dowolny temat, a wszystko to bez prób przejęcia twojego biznesu. Choć ktoś w podeszłym wieku może zaoferować dobrą radę, to nie jest to jedyny głos, którego powinieneś szukać: osoby na tym samym etapie działalności co ty, mogą mieć lepszy obraz tego, jak obecnie funkcjonuje firma lub jakie nowe technologie lub metody są warte twojego czasu.

Poniżej znajdziesz 9 porad biznesowych, które warto zastosować na początku swojej kariery.

1. Zbadaj i poznaj swój rynek

Poświęć czas na badanie rynku i naprawdę uważnie wsłuchaj się w potrzeby swojego idealnego klienta. Postaraj się wejść w jego skórę, aby zrozumieć, gdzie się teraz znajduje. Jak to się ma do tego, gdzie chciałbyś, żeby twój klient znalazł się w przyszłości? Weź zdobytą informację i na jej podstawie przygotuj rozwiązanie dla swojego klienta, któremu nie będzie umiał się oprzeć.

2. Postaw na ciężką pracę

Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest o wiele trudniejsze niż inna praca. Przedsiębiorcy odnoszący sukcesy muszą dobrze funkcjonować w różnych dziedzinach: sprzedaży, marketingu, finansów, działań operacyjnych, kadr itp. Ponadto, tworzenie przedsiębiorstwa od podstaw wymaga kreatywności, wytrwałości i ciągłego uczenia się.

3. Bądź kowalem własnego losu

Pamiętaj, że jesteś projektantem swojego życia. Jeśli są w nim rzeczy, których nie chcesz, możesz dokonać zmian. Myśl o swoim życiu i karierze jak o tworzywie, które możesz uformować wedle uznania. Wyobraź sobie, jak chcesz, aby twoje życie wyglądało i dąż do tego obrazu.

4. Naprawdę słuchaj swoich klientów

Wysłuchaj i wczuj się w sytuację swoich klientów. Każdy jest tak skupiony na przekazaniu swojej własnej prawdy, że mało kto umie się na chwilę zatrzymać, aby rzeczywiście posłuchać i poznać źródło problemów innych ludzi. Przyjmij za zasadę: słuchanie 80% czasu, objaśnianie 10% czasu, a pozostałe 10% to szczera i przemyślana odpowiedź.

5. Ucz się z zespołem

Większość liderów decyduje się na samodzielne doskonalenie swoich umiejętności. Czytają książkę lub uczestniczą w konferencji. Dobrzy liderzy uczą się z pomocą mentora. Coach może prowadzić lidera i pomóc mu zobaczyć problemy z innej perspektywy. Najlepsi liderzy uczą się w zespole. Stare przysłowie uczy, że tam, gdzie jest wielu doradców, jest wiele sukcesów.

6. Skup się na tym, co cię napędza

Bądź nieposłuszny i nieugięty w tym, co sprawia, że przesz do przodu. Często pozwalamy, by świat zewnętrzny przyćmił nasze własne pragnienia, i odrzucamy to, co dla nas ważne, dla dobra tych, którzy nas otaczają. Im szybciej zrozumiesz, co sprawia, że twoje serce bije szybciej, tym łatwiej ci będzie całkowicie zmienić świat.

7. Nastaw się na grę długofalową

Łatwo jest wpaść w wir codziennych wyzwań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale musisz poświęcić czas, przynajmniej raz w tygodniu, na podsumowanie tego, co robisz dla długotrwałego zdrowia swojej firmy. Dotyczy to marketingu, szkoleń, rozwoju pracowników, zaangażowania społecznego i rozwoju kapitałowego. Solidne inwestycje poczynione dziś przyniosą korzyści w przyszłości.

8. Skup się na nagrodach

Może to zabrzmieć banalnie, ale rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia biznesowego trzeba rozważać bez obaw, że może się nie udać. Trzeba przyjąć postawę, że cała podróż jest wielkim eksperymentem i że porażka nie wchodzi w grę, ponieważ ostatecznie otrzymamy naukę i możliwość rozwoju. Skupienie się na nagrodach zamiast na strachu jest prawdziwym kluczem do sukcesu.

9. Zapoznaj się z doświadczonymi menedżerami

Wykorzystaj każdą okazję do nawiązywania kontaktów i uczenia się od bardziej doświadczonych menedżerów, a także do bycia mentorowanym i szkolonym przez niektórych z nich. Ponadto, możliwość udziału w wybranych spotkaniach, zebraniach zarządu czy planowaniu strategicznym może być dla ciebie kluczową lekcją biznesu.